אהבה בשלב מתקדם, מערכות יחסים

החשיבות של נשיקה

אחד ההיבטים שכל הזמן מפתיעים במערכת יחסים הוא כמה ביטחון אנחנו צריכים כדי להאמין שאנחנו רצויים – ובאופן דומה, כמה קל לשכוח את העובדה המביכה הזו גם לגבינו וגם לגבי האדם השני.

ספורי האהבה שאנחנו שומעים רומזים לנו שחוסר ביטחון של "להרגיש לא רצוי" יהיה רק בתחילת תקופת הדייטים, מתי שאנחנו למעשה מודעים לכמות הדרכים בהן בן/בת הזוג עשויים לא להתלהב במיוחד לקחת את זה קדימה. למרות זאת, אנחנו משערים שברגע שמערכת היחסים התחילה, מתי שעשויים להיות ילדים, בית, ושגרה מבוססת של החיים, זה ברור שהפחד מלהרגיש לא רצוי – ייעלם.

© Flickr.Pedro Ribeiro Simões

רחוק מזה. הפחד מלהרגיש לא רצוי ממשיך בכל יום. תמיד יכולים להיות סכנות לשלמותה של האהבה. רק בגלל שאהבו אותנו אתמול לא מבטיח לנו את התחושה שיצטרכו אותנו היום. אם הפחד ישאר מוצק, הוא עשוי להוביל אותנו לאמץ עמדה הגנתית ומסוכנת בגלל שאנחנו מרגישים לא רצויים, ואנחנו מתחילים להתנהג בצורה קרה ומנותקת, מה שמעודד את בן/בת הזוג שלנו להתנהג כך גם. שני אנשים שנמצאים במצב הזה בליבם יכולים להגיע למעגל שכל אחד מהם מכחיש שהוא צריך את השני. זה קורה בגלל שהם נזהרים ומשערים מראש שהצד השני לא רוצה אותם.

על מנת לנסות ולהרגיע את הפחדים ומעגלי הניתוק הבלתי מוצדק, עלינו ליזום פולחן קטן אך חיוני בחיינו: נשיקה בבוקר ובערב. בכל בוקר, לפני שנפרדים, לא משנה כמה שנינו ממהרים, עלינו לתת אחד לשני נשיקה נאותה על השפתיים, במשך לפחות שבע שניות – שזה למעשה – יחסית הרבה זמן. התקרבו אחד לשנייה, אל תחשבו על כל הדברים שאתם צריכים לעשות שעות קדימה. פשוט תתרכזו בתחושה של הפה שלהם על שלכם, תרגישו את האף על עורם. אל תשברו בפתאומיות בסוף: תמשיכו להביט אחד בשני במשך מספר רגעים נוספים ותתנו חיוך. אותן הפעולות צריכות לחזור באופן קבוע בכל ערב כשנפגשים.

כשאנחנו מתנשקים אנחנו נוגעים בערוץ המרכזי של חיבור רגשי. מגע פיזי אינטימי משפיע עלינו בצורה מיוחדת לשני הצדדים, ובדרכים רבות נעלה על מילים או רעיונות. אנחנו יצורים חושניים לפחות באותה צורה שאנחנו רציונלים: חיוך או ליטוף יכול להבטיח לנו באופן הרבה יותר עמוק מאשר משפט או עובדה מתוחכמת ("ברור אני אוהב אותך…). כתינוקות אנחנו נרגעים על ידי מגע ארוך לפני שאנחנו יכולים להבין את השפה, ולכן אנחנו ממשיכים להיות צריכים מגע פיזי על מנת להאמין, באופן כנה ואמיתי, שיש לנו מקום בחייו של אחר.

בדרך כלל נשיקה מגיעה לאחר רגש: יש לנו קודם כל רגשות שמגיעות ורק לאחר מכן אנחנו מביעים אותם. למרות זאת, יש דרך אחרת בה החשיבה שלנו יכולה לעבוד, דרך בה רגשות מגיעות כתוצאה מפעולה. לכן כדאי שנשיקת הבוקר והערב תגיע קודם, ללא תלום באם יש רגש שמגיע או אין. אבל אז, כמעט באופן בטוח, אם אנחנו ממשיכים עם הנשיקה, הרגש יגיע (מאוד קשה להתנשק מבלי להרגיש דבר). אנחנו עשויים להצטרך לעשות את המהלך הזה שנשמע מוזר באהבה: מאמץ קטן.

נשיקת הבוקר והערב צריכה להיות סוג של טקס. תכונה מרכזית של טקסים היא שאנחנו עושים אותם ללא תלות אם בא לנו או לא. הנשיקה צריכה להתרחש גם אם היה לכם ויכוח עוקצני או אם אתם ממהרים לפגישה מוקדמת וחשובה – או שאתם מרגישים שהתנהגו אליכם באופן לא הוגן. רגשות טובים יותר יגיעו אחריה.

כשאנחנו עוזבים את הבית ועושים את דרכנו בדרך לתחנה, עלינו לא רק לשאול אם נזכרנו לקחת את המפתחות או את הדוח. עלינו תמיד לשאול את עצמנו אם עשינו דבר הרבה יותר חיוני ששומר על אהבתינו: נשיקה במשך שבע שניות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *