מערכות יחסים, רומנטיקה

הקסם באנשים רחוקים

לאהבה יש תכונה משונה במיוחד שגורמת לחלק מהרגעים הרומנטים ביותר שלנו להיות דומים לאלו:

 • לנהל מערכת יחסים עם אדם שגר ביבשת רחוקה מאיתנו ולא יכול לעבור לגור קרוב יותר.
 • להתאהב באדם הנשוי לאדם אחר ולעולם לא יעזוב את הקשר.
2996430347_87a2dd1f0c_z

© Flickr/Ρanayotis

 • רומן עם אדם שגוסס ממחלה שהולכת להרוג אותו בחודשים הקרובים.
 • להתאהב באדם מהספרייה – שלעולם לא דיברנו איתו ועדיין חושבים עליו באופן אובססיבי (גם אם מתברר שהוא כבר במערכת יחסים)
 • היום האחרון ברומן שנוצר בחופשה לפני שאנחנו צריכים לטוס 12 שעות ארוכות בחזרה לבית.

מה שמשותף לכל המקרים הללו הוא מכשול חיצוני לאהבה, שבאופן פרדוקסלי, גורם לתשוקה שלנו להיות נועזת יותר. אנחנו עשויים להניח שהאהבה שלנו יכולה להיות חזקה למרות כל האתגרים – אבל המקרה הרבה יותר הזוי מזה: האהבה שלנו חזקה בדיוק בגלל שמערכת יחסים נאותה היא איננה אפשרית בעולם האמיתי, בגלל שאהבה נחרצת בצורה מסויימת כלא הדדית או לא שלמה.

אנשים שנתקעים במקרים הלא הדדיים הללו עשויים לאגור המון סימפטיה, ויכולים לעשות רושם כאנשים שנקלעו באופן טבעי לאהבה אמת. למרות זאת, הם נוטים לא להיות כאלה באמת. הם מבקרים נועזים בארץ האהבה שבחרו בקפידה להגיע למצבים אשר ימנעו מהם אי פעם להיות במקום קבוע יותר. הם פוגעים בעצמם, ויעדיפו להיות בשליטה על סיטואציות עצובות מאשר שליטה חלקית על סיטואציות שמחות. הם דאגו טוב מאוד שלא יהיה סיכוי לאכזב או להיות מאוכזב.

2041278305_2525987eca_z

© Flickr/Tom Woodward

זה המכשול החיצוני שנותן להם את הביטחון להכניע את עצמם לרגשות שהם יעדיפו לשמור רחוק במידה ויקרה נס – והמכשול יוסר. מספר האפשרויות בהן נוכל להפגע גדול משמעותית כאשר אנחנו מתאהבים באדם זמין. אנחנו עשויים ללמוד לבטוח באהבה במשך השנים, ואז מגלים שהם החליטו לעזוב אותנו, או מתו במהלך הלילה. לא נוכל לשרוד; מסכת ההגנות שלנו התרככה מדיי. היינו מביאים להם את המפתחות לביטחון העצמי והכוונה שלנו – והיינו נאבקים (אחרי כל כך הרבה זמן) כדי לדעת איך להמשיך.

לא לכולנו יש את העבר הפסיכולוגי שגורם לנו להיות מספיק גמישים על מנת שנוכל להעז להכנס לסיטואציות בהם האמון ההדדי נמצא בסיכון שאנחנו יכולים לספוג מיום ליום. יכול להיות שקרה משהו רע כשהיינו ילדים (יתכן שהורה עזב או השפיל אותנו), וברמה מסויימת נחושים מאוד לא להכנע שוב לעולם לאדם אחר (כמובן שיכול להיות שאנחנו נשויים ועדיין נרגיש כך – אם דאגנו להתחתן עם בן\בת זוג מוסחי דעת או לא רספונסיבים).

כמובן שאנחנו לא רואים את זה כך. ככל הנראה אנחנו לא מודעים לדפוס שאנחנו מעורבים בו; אנחנו מרגישים מאוהבים מאוד עם אדם שבמקרה נמצא רחוק מאוד וחושבים שהאדם שגר בדירה ממול הוא באמת מאוד משעמם וממש לא סקסי. לפני ששמים לב לדפוס הזה – לפרק זמן מסוים – זה נשמע סביר בהחלט.

13195481703_4dab83d6f6_z

© Flickr/Pedro Ribeiro Simões

האתגר האמיתי של מערכות יחסים הוא לא להתאהב באדם שלעולם לא יוכל לראות אותנו שוב: אלא להשלים עם האתגר האמיץ והמעניין הרבה יותר, של להתאהב באדם שאיננו גוסס, גר בקוטב הצפוני או נשוי לאדם אחר – ושלא יתנגד לראות אותנו כל הזמן. מקרים בלתי אפשריים מרגישים כמו רומנטיקה, לא רק בגלל שמצאנו את הנפש התאומה שלנו, אלא בגלל העדר הסיכון שהרפה לנו את הלב. עם הזמן, עלינו ללמוד להעז להפנות את תשומת הלב החביבה שלנו לדמות המסוכנת והמאיימת: האדם שאנחנו מכירים, שמחבב אותנו מאוד, וזמין כל הזמן. זה יהיה באמת רומנטי.

‏2 תגובות בנושא “הקסם באנשים רחוקים”

 1. מריה הגיב:

  "לא להתאהב עם אדם" זה לא משפט בעברית.
  הייתי יותר משמחה לראות תרגומים לסרטוני יוטיוב *קצרים* שנעשו עם חשיבה וידיעת הקהל, שברובו ייתכן שלא יבין את הקונטקסט כי אינו חושב באנגלית. אני אדגיש שוב – סרטון קצר – שתרגומו לא אמור לקחת זמן רב או השקעה מטורפת ולילות לבנים.

  1. TheUnreal הגיב:

   היי מריה,
   המשפט תוקן, לגבי סרטון – יש בסוף הפוסט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *