מצב והצלחה, עבודה

למה דברים זרים יכולים להראות כל כך מושכים

"הבעיה האינקומבנטית" מתייחסת ליתרון הלא מוצדק והעצום שלעיתים מתעלמים ממנו, שיש לכל האנשים, הערים והעבודות החדשות – על הדברים שכבר יש לנו, או איך שאנחנו קוראים להם – הדברים האינקומבנטים. הבן אדם היפה שראינו לרגע ברחוב כשירדנו מהאוטובוס, העיר שביקרנו בה מספר ימים בחופשה, העבודה עליה קראנו מספר משפטים מפתים בעיתון; לכל אלו יש נטיה שגויה להראות נעלים וטובים יותר באופן מיידי מאשר בן\בת הזוג שלנו, הבית האהוב בו גרנו שנים רבות, ומקום העבודה המסור שלנו. אותה נטיה יכולה לגרום לנו לפתע (ולפעמים באופן רטרואקטיבי) גירושים מצערים, רילוקשן והתפטרויות.

כשאנחנו מבחינים במשהו שנראה טוב לכאורה, אנחנו נוטים להאשים את המזל המדהים שלנו על הבינוניות של החיים שלנו, מבלי להבין שאנחנו מבלבלים בין אסימטריה של ידע לבין אסימטריה של איכות; אנחנו נכשלים לראות שבן זוגנו, הבית או העבודה שלנו אינם נוראיים, אלא שאנחנו מכירים אותם טוב מדיי.

אינקומבנטים הם הקורבנות של ידע לא פורפורציונלי. באופן כללי הם לא גרועים יותר מאדם או דבר אחר, אבל בגלל שהם מוכרים לנו, לכל חיסרון שלהם היה את הזמן להתגלות אלינו.

אמצעי התיקון לידע לא פורפורציונלי הוא ניסיון. עלינו למצוא את סוד המציאות של אנשים ומקומות אחרים, ללמוד מכך שמעבר לקסם ההתחלתי שלהם, הם כמעט תמיד יהפכו להיות "נורמלים" מיסודם: הם לא יותר גרועים או טובים מהאינקומבנטים שאנחנו כבר מבינים.

הפתרון לבעיה האינקומבנטית היא לעשות אקסטרפולציה (לשים את עצמנו במקום החדש, בראש) ממה שאנחנו כבר יודעים וליישם אותה על מה שאנחנו עדיין לא יודעים. ההכללה שהכי מתקבלת על הדעת אותה אנחנו יכולים לעשות על דברים לא ידועים היא שהם ככל הנראה קרובים יותר למה שחווינו מאשר למשהו שונה לגמרי.

אנחנו צריכים לשים לב ולהזהר מלשפוט בהסח דעת את כל הדברים האינקומבנטים והיחסים שבחיינו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *