דייטים, מערכות יחסים

על מה לדבר בדייט

הדחף הראשוני שלנו עשוי להיות בחירה של תרחיש נוכחי, פרט מסוים של הסביבה או כמה דברים מרשימים על הקריירה שלנו.

משמעותו של דייט הוא אודישן ליכולות הרגשיות הדרושות להצלחה של מערכת יחסים ארוכת טווח, המטרה העיקרית של השיחה חייב להיות ניסיון להבין את ה"אני העצמי" של האדם האחר.

אנחנו יודעים שהולך לנו טוב אם בנקודה מסויימת הדייטים שלנו משקפים שהם לא נשאלו כל כך הרבה שאלות עם משקל פסיכולוגי – ואנחנו סוג של פסיכותרפיסט מתנסה…? תגובות כאלו משקפות בדרך שובבה ובאופן יחסי, כמה שטחיות רוב השיחות נגמרות וכמה מרגיזה ובמקביל מענגת, יכולה להיות ההרגשה שלשם שינוי ההתמקדות והעניין של אדם אחר היא בתקיפות על הפרטים של הנשמה שלנו.

להלן מספר שאלות שאנחנו יכולים לשאול בניסיון לקבל הערכה על ה"אני העצמי" של אדם אחר:

 • מה גרם לך לבכות בזמן האחרון? אנחנו לא רק דואגים למה שהולך טוב אצלם; אנחנו מקבלים את הצדדים האחרים וסקרנים לגבם. אנחנו יודעים שיש צדדים כואבים בחיים של כל אחד מאיתנו, אנחנו לא הולכים להתעקש להקל ראש או לאסור מהם את היכולת להצטער. כדאי מאוד לוודא שגם אנחנו אומרים להם בתמורה מה גורם לנו להזיל דמעות.
 • מה היה קשה לך בילדות? מבלי שאף אחד שם לב או עושה בכוונה, הורים באופן בלתי נמנע פוגעים וגורמים נזק לילדים שלהם. ברכות, אנחנו מנסים לקבל תחושה על הדרמה בתהליך ההתבגרות. כולנו בסופו של דבר מרגישים מעט מעוותים בגלל החוויות שלנו: מתוחים מדיי או רגועים מדיי; דואגים יתר על המידה מכסף או אדישים למוצרים חומריים; פוחדים מסקס או יותר מדי שאננים. אף אחד לא מיוחד בזה שהוא פישל, אנחנו בטוחים בזה, אבל ההפרעות שלהם יהיו מרתקות וספציפיות להם. אנחנו מסמנים שהבנה של הילדות שלהם היא חיונית כדי לתפוס איך הם מתנהגים ומי הם כבוגרים. זה גם יהיה מונח כמשטח עתידי של חמלה ברגעים שהצדדים הבוגרים שלהם מושפעים על ידי הקשר מהעבר.

על מה אתה מתחרט? החיים שלנו מוגדרים באופן מכריע על ידי הדרכים שלא עברנו בהם, הבחירות שלא עשינו, הסיטואציות שאנחנו מהרהרים עליהם בשעות מוקדמות. בגלל שיש סיכון של השפלה בלגלות איפה פישלנו, אם אנחנו יכולים להקשיב בסבלנות ורחמים, אנחנו עושים משהו עבור הדייט שלנו שכמעט אף אחד לא עשה בשבילם – לפחות לא במסגרת של טיפול מקצועי. אנחנו נעניק להם את הכבוד לספר על הטעויות שלהם, מה שיעיד על הבנה מרגיעה שזו תכונה בלתי נמנעת של להיות אנושי; זה יהיה הרבה יותר מפואר מאשר ללכת למסעדה מבוקשת.

אם הייתם יכולים לחזור אחורה, ממי הייתם מבקשים סליחה? השאלה הזו מתמקדת באשמה שאנחנו צוברים במהלך חיינו. היא משאירה מקום להודאה – ומציעה נחמה.

על מה היית רוצה שמישהו יסלח לך? בעדינות, אנחנו חוקרים את הצדדים המפולפלים באישיות שהם מודעים להם. אנחנו לא שואלים בברוטליות מה לא בסדר איתם (הם עשוים להעלב). אנחנו מזמנים אותם להודות בדרך אחת או שניים בהן הם שמו לב שהם גרמו לבעיות אצל אחרים. נצטרך להביא ולהתוודות בכמה דוגמאות לשטויות שלנו לאחר מכן.

© Flickr/Quinn Dombrowski

מה האקסים שלך לא הבינו עליך? מערכות היחסים הקודמות שלהם הם המאגרים הוירטואליים של רמזים עבור ההצלחה של מערכות היחסים הבאות שלהם. אנחנו בוחנים כמה טוב הם יכולים להצביע על מה שהיה שגוי, והאם הכישלון גרם להם ללמוד יותר מאשר רק לבכות או להאשים.

מה הדבר שהכי היית רוצה להגיד לאמא שלך? או לאבא שלך? יכול להיות שיהיה בכי מעורב במחשבות על זה. יש כל כך הרבה כאב שנקבר בהיסטוריה שאנחנו משתפים עם שני אנשים בעולם שאנחנו נוטים לאהוב ולשנוא כמעט במידה שווה – וחייבים להם המון. אנחנו נקשיב מתי ההורים היו שבירים מדיי, הגנתיים מדיי, או גאים מדי כדי לשמוע. זה יהיה כל מה שלעולם לא יוצא החוצה בפגישות משפחתיות, אבל צריך כל כך להוציא אותו החוצה.

באילו דרכים אתה מרגיש סוג של מתחזה בעבודה? אנחנו מנרמלים את זה שכולנו תמיד מרגישים לא מאוזנים עם מה שמצופה מאיתנו מבחינה מקצועית. אנחנו מספקים מקלט לרגש של חוסר יכולת, אותה אנחנו מנסים להסתיר מהעולם בעמל רב בנסיבות רגילות. אנחנו מזמינים את הצד השני, לפחות, להניח את נשקם ולשחרר.

ברגע ששאלתם אחד את השניה את השאלות הללו, ושאלות דומות כמוהן, במהלך הרבה שעות, אנחנו עשויים להרגיש משהו מוזר שמתחיל לקרות: אנחנו עשויים להריגש את עצמנו מתאהבים קצת. התהליך אינו מסתורי. זה פשוט קורה כשאחד מאיתנו מתחיל להכיר את הצד העמוק של השנייה, ביחד עם כל הגעגועים, הטעויות, האימה, החרטות, החולשות והפחדים שבאים ביחד. אין שום דבר יותר מפתה יותר מאשר ההתגלות העצמית ההדדית, אהבה שמגיעה בחלק גדול מהכרת התודה שאנחנו מקבלים כשאנחנו מרגישים שמקבלים ומכירים אותנו – ביחד עם החמלה שאנחנו חווים כשאדם אחר מניח את המגננות שלו ובוטח בנו שנהיה אדיבים אליו.

אפשרויות לשאלות נוספות לדייט בשלבים מוקדמים

 • באיזו צורה הילדות שלך השאירה אותך פחות מוכן לחיים?
 • באיזה מחבריך אתה מקנא הכי הרבה?
 • מה הדאגות שלך באמצע הלילה?
 • איזו תכונה שאין לך אתה רואה כמושכת אצל אחרים?
 • מה חשוב לך שיהיה בחבר קרוב מאוד?
 • מה בדרך כלל משתבש בשיחות?
 • איזה סוג של אח תאום אידיאלי הכי היית רוצה שיהיה לך?
 • השלימו את המשפט: כשאני מתחיל לחבב מישהו, אני חושש ש…
 • השלימו את המשפט: אם לא הייתי כל כך ביישן, הייתי…
 • השלימו את המשפט: אם מישהו באמת היה מכיר אותי, הוא היה…
 • באיזה מובן אתה אותו אדם שהיית כשהיית ילד?
 • מה היית משנה בעצמך?
 • באילו דרכים המשפחה שלך מוזרה?
 • במה אתה נוטה להתמכר?
 • מה אתה פוחד שאנשים אחרים יגידו מאחורי הגב שלך?
 • ציין את שלושת החששות הכי גדולות שלך בחיים כרגע.
 • מה היה תפקיד הכסף במשפחה שלך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *